Jak bezpiecznie przewozić rowery na dachu auta?

2016-02-22
Wielu pasjonatów rowerowych przejażdżek nie wyobraża sobie wyjazdu na wakacje bez swojego dwukołowego przyjaciela. Podczas przygotowań do podróży pojawiają się jednak liczne pytania. Jak bezpiecznie przewieźć samochodem swój rower? Jakie mocowanie do dachu wybrać? Jakie rozwiązanie zastosować w przypadku wysokich samochodów oraz SUW-ów? W dzisiejszym wpisie udzielamy odpowiedzi na te pytania oraz inne nurtujące kwestie związane z zakupem samochodowych bagażników rowerowych.  

Istnieje wiele sposobów na przewożenie rowerów samochodem. Najpopularniejsze z nich to montowanie roweru na hak holowniczy, na dach lub na tylną klapę samochodu. Każde z tych rozwiązań wymaga odmiennego mocowania, które zapewni stabilność i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na przewiezienie roweru, jest zamontowanie go na dachu auta. Poniżej charakterystyka kilku pewnych i sprawdzonych mocowań dla dachu.

Uchwyt za ramę czy za widelec?

Jeśli zdecydujemy się na przewiezienie roweru na dachu swojego samochodu, powinniśmy w pierwszej kolejności zainstalować na dachu bagażnik bazowy. W związku z tym, że każdy samochód posiada inną konstrukcję dachu, należy wybrać stopy i budowę mocowania dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Niektóre modele samochodów posiadają fabrycznie wbudowane relingi, wystarczy wówczas dokupić solidne belki lub uchwyty.  

W innym wypadku, należy zamontować belki bazowe, wykorzystując fabryczne punkty montażu bagażnika lub krawędzie dachu. Istotne jest, aby bagażnik bazowy był odpowiednio dobrany do posiadanego modelu auta. Kolejnym krokiem jest decyzja czy wybieramy uchwyt za ramę czy za widelec. Czym właściwie różnią się te dwa sposoby mocowania?  

Uchwyt za ramę to jeden z najchętniej wybieranych sposobów przewożenia roweru na bagażniku dachowym. Jest on wygodny przede wszystkim dlatego, że nie wymaga odkręcania przedniego koła roweru (jak w przypadku uchwytu za widelec). Uchwyty za ramę można montować z obu stron dachu. Wykonane są najczęściej z aluminium lub stali oraz wzbogacone są o gumy, które zapobiegają porysowaniu ramy. Szczęki mocujące posiadają często dodatkową blokadę na kluczyk, która zabezpiecza rowery w momencie pozostawienia ich na dachu samochodu bez nadzoru ? np. na parkingu.  

Uchwyt za widelec wymaga odkręcenia przedniego koła roweru przed zamontowaniem go na dachu. Ten rodzaj mocowania jest szczególnie polecany dla rowerów z nietypowymi lub delikatnymi ramami. Doskonale sprawdza się także podczas przewozu rowerów wyczynowych. Zarówno w przypadku uchwytów za widelec, jak i za ramę, rower zamocowany jest z dala od kurzu z drogi. Ponadto, rower nie ma bezpośredniego kontaktu z powierzchnią samochodu, co zmniejsza ryzyko jego obicia i porysowania.

Innowacyjny uchwyt rowerowy Lotos

Alternatywę dla uchwytów dachowych za ramę lub widelec stanowi nietypowy uchwyt rowerowy Lotos wyprodukowany dla Inter Pack przez japońską firmę Inno. Pozwala on na szybki i bezproblemowy montaż roweru na dachu auta oraz zapewnia stabilność sprzętu podczas podróży. Przy użyciu uchwytu Lotos nie musimy martwić się o bezpieczeństwo roweru, ponieważ jest on mocowany za obydwa koła, co wyklucza kontakt z ramą roweru tak, jak w przypadku mocowania za widelec.  
Jest jednak wygodniejszy, gdyż nie wymaga zdejmowania żadnego koła. Dodatkowe atuty uchwytu Lotos to możliwość przewożenia rowerów o wadze aż do 23 kilogramów i to bez względu na wielkość kół w rowerze. Dzięki przemyślanej konstrukcji, rower po wstawieniu go do uchwytu sam ustawia się we właściwej pozycji. Uchwyt Inter Pack Lotos to odpowiedź na potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Dzięki niemu przewożenie rowerów wykonanych z delikatnych materiałów lub o nietypowych kształtach nie stanowi żadnego problemu.

Czy uchwyty na dach są odpowiednie dla SUV-ów?

W przypadku wyższych samochodów, a w szczególności aut typu SUV, przewożenie bagażu lub rowerów na dachu może wydawać się nieco trudniejsze. Jednak przy odpowiednim doborze sprzętu i przygotowaniu do jazdy, można z powodzeniem przewozić rower na dachu SUV-a. Do tego typu samochodów, firma Inter Pack poleca w szczególności, wspomniany już uchwyt Lotos oraz Mont Blanc Barracuda lub Mont Blanc Discovery ponieważ są niezwykle wytrzymałe i bezpieczne. Zastosowana w nich technologia pozwala na stabilizację roweru jeszcze przed jego właściwym zapięciem, co ułatwia montaż sprzętu nawet na wyższych samochodach.  

Warto zwrócić uwagę, że podczas przewożenia rowerów na dachu auta, środek ciężkości znajduje się znacznie wyżej, o czym należy pamiętać podczas wchodzenia w ostre zakręty i w czasie jazdy na krętych drogach. Łączna wysokości samochodu również ulega zmianie. Nie można o tym zapominać wjeżdżając na parkingi wielopoziomowe lub przejeżdżając pod niewielkimi mostkami lub tunelami.  

Przy zastosowaniu się do tych kliku wskazówek oraz zaopatrzeniu w odpowiednio dostosowany bagażnik rowerowy, można śmiało ruszać w trasę swoim SUV-em z ulubionym jednośladem na dachu. Jako metody alternatywne, można również rozważyć rozwiązania polegające na przewożeniu rowerów z tyłu samochodu przy użyciu haka holowniczego.    

Niezależnie od tego, który rodzaj mocowania dla rowerów na dach wybierzemy, możemy być pewni, że takie rozwiązanie to gwarancja wysokiego komfortu jazdy. Dzięki bagażnikom rowerowym umieszczonym na dachu, nasz sprzęt nie będzie w żaden sposób ograniczał widoczności podczas manewrów za kółkiem, a rowery nie będą mieć styczności z powierzchnią samochodu, co wyeliminuje ryzyko zarysowań. Bagażniki rowerowe na dach to wygodny sposób na zabranie roweru ze sobą w podróż, jednak najważniejsze jest, aby typ bagażnika rowerowego dostosować odpowiednio do posiadanego modelu samochodu.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1651 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-13
Wszystko OK
2024-09-16
Gorąco polecam
pixel