Jak prawidłowo przewozić rowery na haku holowniczym?

2021-07-30
Jak prawidłowo przewozić rowery na haku holowniczym?
Bagażniki rowerowe na hak holowniczy to proste, wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla osób, które pragną zabrać rower ze sobą w podróż. Cieszy się ono dużą popularnością ze względu na łatwy montaż i demontaż, a dzięki zmianom w przepisach prawa, nie musimy martwić się, że tylna tablica rejestracyjna zostanie zasłonięta przez przewożone rowery. Dostęp do trzeciej tablicy dla tego typu bagażników nie stanowi już problemu dla kierowców.

Uchwyty rowerowe montowane na haku holowniczym to sprzęt, na który kierowcy przewożący samochodem swoje jednoślady decydują się coraz częściej. Dzieje się tak ze względu na wygodę użytkowania oraz szeroki wybór modeli bagażników dostępny na rynku. Przewożone tym sposobem rowery są schowane za samochodem, co w odróżnieniu od bagażników dachowych sprawia, że nie mają wpływu na opory powierza powstające podczas jazdy.

Transport roweru na haku holowniczym a przepisy prawa polskiego


Do niedawna prawo określające zasady przewożenia rowerów z tyłu samochodu było dla kierowców niejasne. Ten rodzaj montażu bagażnika rowerowego w większości przypadków przyczyniał się do zasłonięcia tylnej tablicy rejestracyjnej, a często również świateł z tyłu samochodu. O ile problem świateł łatwo można było rozwiązać wybierając model bagażnika wyposażony w dodatkowe oświetlenie, to zasłonięcie tablicy przysparzało nieco więcej kłopotów.

Podczas kontroli drogowej kierowca posiadający nieczytelną bądź zasłoniętą tablicę może zostać ukarany mandatem. Niestety ściągniecie tablicy i zamontowanie jej w miejscu lepiej widocznym lub własnoręczne wykonanie dodatkowej tablicy informacyjnej wiąże się z jeszcze wyższą karą pieniężną.

Na szczęście Ministerstwo Infrastruktury w 2015 roku poczyniło kroki, które dziś zdecydowanie ułatwiają życie kierowców. Od 1 stycznia 2016 roku istnieje możliwość legalnego nabycia trzeciej tablicy rejestracyjnej z przeznaczeniem do montażu na bagażniku rowerowym, kiedy ten zasłania tablicę umieszczoną na samochodzie. Dodatkową tablicę można dokupić w wydziale komunikacji, w którym dokonana była rejestracja pojazdu.

O jej wydanie wnioskować można podczas rejestracji auta lub w późniejszym czasie w oparciu o posiadany dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Koszt uzyskania trzeciej tablicy to 50% wysokości opłaty za wydanie podstawowych tablic samochodowych i dodatkowe 12,50 zł za wydanie nalepek legalizacyjnych. Jest to stosunkowo niewielki wydatek, który sprawi, że możemy przewozić swoje rowery na bagażniku zamontowanym na haku holowniczym zgodnie z prawem i bez stresu podczas ewentualnej kontroli drogowej.

Rozwiązanie zaawansowane: uchwyty Cykell

Firma Inter Pack dla klientów wymagających, pragnących przewozić swoje rowery w sposób bezpieczny nawet w warunkach ekstremalnych, rekomenduje platformy produkowane przez firmę Cykell. Modele Cykell T21 i T31 to kompaktowe, aluminiowe uchwyty ze światłami przystosowane do montażu na haku holowniczym, dostępne w wersji na 2 lub 3 rowery. Posiadają zabezpieczenia przed kradzieżą, które chronią przewożone rowery, jak i sam bagażnik.

Uchwyt Cykell to przede wszystkim wysoka wytrzymałość oraz prosty, intuicyjny montaż. Każda czynność związana z podstawową funkcjonalnością lub rozbudową tego bagażnika odbywa się niemalże poprzez jeden ?klik?. Jedno naciśnięcie pedału umożliwia odchylenie całej konstrukcji, ułatwiając w ten sposób dostęp do bagażnika. Dzięki zdejmowanym ramionom montaż rowerów jest niezwykle prosty, a możliwość instalacji dodatkowego adaptera pozwala na transport na podstawowej platformie rowerowej o jeden rower więcej.

Ponadto zestaw Cykell można wzbogacić o wygodny podjazd, ułatwiający załadunek rowerów elektrycznych. W sklepie internetowym Inter Pack dostępne są również pokrowce na uchwyty Cykell oraz wieszaki na ścianę do platformy T21 i T31, dzięki którym można przechowywać bagażnik w swoim garażu poprzez zawieszenie go na ścianie.

Atera - jedyny uchwyt na rynku z funkcją odsuwania od haka

Kolejnym udogodnieniem dla kierowców wybierających metodę transportu rowerów na haku holowniczym są uchwyty Atera. Wyruszając w trasę ze swoim ulubionym jednośladem przymocowanym do haku, nie musimy już martwić się o to, że podczas podróży nasz dostęp do bagażnika samochodu będzie utrudniony. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu wprowadzonemu przez firmę Atera zyskamy nie tylko bezpieczny i stabilny uchwyt do przewiezienia rowerów, ale także nieograniczony dostęp do bagażu schowanego w bagażniku bez konieczności zdejmowania rowerów.

Platformy rowerowe na hak Atera Strada (w tym Atera Strada Evo, Atera Strada Vario, Strada Sport nie posiada tej funkcji. Jest odchylana standardowo jak np. Cykell.), dostępne w ofercie Inter Pack, posiadają mechanizm, który poprzez jedno naciśnięcie pedału odsuwa całą konstrukcję wraz z rowerami na odległość umożliwiającą swobodne otworzenie klapy bagażnika. Dla większego bezpieczeństwa modele te zostały wyposażone dodatkowo w czujniki prawidłowego zamontowania platformy na haku holowniczym oraz zamki zabezpieczające rowery oraz bagażnik.

Bagażnik na hak dla rowerów elektrycznych

Posiadacze rowerów elektrycznych doskonale wiedzą, że ich transport bywa nieco bardziej wymagający. Bagażnik dla tego typu rowerów powinien uwzględniać ich specyficzną konstrukcję, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo. Odpowiedzą na takie potrzeby użytkowników jest bagażnik na hak holowniczy Atera Strada Sport E-Bike, polecany przez firmę Inter Pack.
 
Produkt ten charakteryzuje niezwykła wytrzymałość przy zachowaniu lekkiej konstrukcji wykonanej ze stali i aluminium. Wyjątkowym udogodnieniem jest funkcja odchylania uchwytu, która zapewnia swobodny dostęp do bagażnika samochodu bez zdejmowania rowerów.
 
Ponadto platforma posiada powiększony rozstaw między rowerami (23 cm), co umożliwia przewożenie rowerów elektrycznych lub z grubymi, nietypowymi ramami, a ruchome uchwyty kół pozwalają na przewożenie rowerów o dużym rozstawie osi. Wbudowane zamki zabezpieczają bagażnik na haku oraz rowery na nim zamontowane. Dzięki niewielkim rozmiarom (100 cm długości), Atera Strada Sport E-Bike po demontażu bez trudu zmieści się w bagażniku auta.

Ekonomiczne platformy rowerowe Inter Pack

Oferta sklepu Inter Pack obejmuje również bagażniki rowerowe na hak w wersji ekonomicznej. To, co wyróżnia produkty z tej kategorii to nie tylko wyjątkowa funkcjonalność i wygoda obsługi, ale także doskonała cena. Poniżej prezentujemy wybrane modele bagażników z segmentu klasy ekonomicznej.

  • Inter Pack Eco Platforma

Platformy Eco w zależności od zapotrzebowania, dostępne są w wersjach dla 2, 3 lub 4 rowerów. Ich uniwersalne mocowanie pasuje do większości haków holowniczych, a prosta konstrukcja zapewnia bezawaryjne użytkowanie przez wiele lat.  W trakcie podróży, w celu otworzenia bagażnika samochodu, wystarczy zdjąć jeden rower (czasem dwa). Inter Pack Eco, jako jedne z niewielu platform w tym segmencie, posiadają zamki zabezpieczające umieszczone na kuli haka. Dodatkowo zestaw zawiera taśmy do mocowania rowerów. Bagażniki nadają się także do przewożenia kufra Boxxy Inter Pack, powiększającego przestrzeń ładunkową samochodu.

  • Inter Pack Trio i Quattro

Jak same nazwy wskazują - bagażniki Trio i Quattro przystosowane są do przewozu 3 i 4 rowerów. Charakterystyczne cechy tych platform to przede wszystkim solidna, stalowa konstrukcja oraz intuicyjny, prosty montaż na kuli haka. Uchwyty, służące do podtrzymywania rowerów, pokryte są gumową powłoką, która chroni powierzchnię ram rowerów przed zarysowaniem. Platformy posiadają zamki zabezpieczające rowery i bagażnik. Ponadto bagażniki Inter Pack Trio i Quattro pozwalają na dostęp do bagażnika samochodu bez konieczności zdejmowania rowerów, dzięki funkcji odchylenia uchwytu. Montaż bagażników na haku holowniczym to praktyczny i bezpieczny sposób na przewożenie rowerów. Kompaktowa konstrukcja uchwytów tego typu umożliwia łatwy montaż i demontaż sprzętu, a także jego wygodne przechowywanie w bagażniku auta lub w garażu.

Kierowcy, którzy do tej pory ze względu na niejasne przepisy prawa obawiali się rozwiązania, jakim jest transport rowerów na haku, mogą odetchnąć z ulgą. Już teraz przewiozą swoje ulubione jednoślady bez obaw o zasłonięte światła lub tablicę rejestracyjną. Większość modeli bagażników posiada wbudowane dodatkowe oświetlenie, a trzecią tablicę od początku 2016 roku można bez trudu nabyć w odpowiednim wydziale komunikacji.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1560 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Wykonałem telefon do firmy zapytać o produkt. Następnego dnia już był w firmie. Wysyłka Inpost do paczkomatu i jest już u mnie. Paski do motażu roweru za np. ramę do Atera Strada M3(część wymienna bez narzędzi) działają bez zarzutu. Dziękuję i pozdrawiam całą obsługę.
2024-07-15
BEZ UWAG!
pixel