Przygotuj się do zimy - jak wybrać i używać łańcuchy śniegowe

2017-10-13
Poniżej prezentujemy nieco praktycznych informacji dotyczących doboru i korzystania z łańcuchów śniegowych.

Z naszych doświadczeń wynika, że dla części klientów problemy pojawiają się już na etapie wyboru łańcuchów, nie wiedzą czy wybrane przez nich łańcuchy napewno będą pasowały do samochodu. Wyjaśniamy zatem w jaki sposób dobierać łańcuchy do swojego samochodu.

Pierwszym kryterium doboru łańcuchów do danego samochodu jest określenie rodzaju auta (osobowe, SUV, dostawcze, ciężarowe itp.), ponieważ w zależności od rodzaju auta, inne są wymogi stawiane łańcuchom i stosuje się ich różne typy.

Następnie musimy określić dokładny rozmiar opon na których łańcuchy mają być zamontowane. Na rozmiar opony składają się 3 zmienne - szerokość, tzw. profil i średnica felgi. W oponie o rozmiarze 205/55R16 wartość 205 oznacza jej szerokość, 55 to profil a 16 to średnica felgi. Łącznie te parametry wskazują jaki jest obwód opony i to on wskazuje jakie łańcuchy będą na dane koło pasowały. Mimo, że większość modeli łańcuchów potrafi "obsłużyć" kilka lub kilkanaście rozmiarów opon to zawsze są to ściśle określone rozmiary. Dlatego jeśli masz opony w rozmiarze 205/55R16 to właśnie do tego rozmiaru szukaj łańcuchów, nie zastanawiaj się czy przypadkiem łańcuchy na koła 205/50R16 albo 215/55R16 będą pasowały do twojego auta, bo zapewne nie będą pasowały.

Jeśli typ i rozmiar łańcuchów już nam się udało dopasować to można przejść do wyboru konkretnego modelu łańcuchów. Poszczególne łańcuchy mogą się różnić producentem, budową i materiałem z którego są wykonane, sposobem montażu oraz dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi ich użytkowanie (np. automatyczne naciąganie, tzw. samonapinacz).

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę dobierając łańcuchy? W ostatnim czasie coraz częściej spotyka się samochody, których konstrukcja uniemożliwia stosowanie tradycyjnych (oplatających oponę) łańcuchów. Te obostrzenia najczęściej dotyczą samochodów z dużymi felgami, w rozmiarze od 17" wzwyż. Taka informacja zawsze umieszczona jest w instrukcji użytkowania samochodu więc warto wcześniej do niej zajrzeć. Dla takich pojazdów też są jednak dostępne łańcuchy, np. tekstylne lub nasuwane na koło.
WAŻNA INFORMACJA - niewłaściwie dobrane łańcuchy mogą spowodować uszkodzenie samochodu i znaczne straty materialne, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do wypadku.

Teraz kilka kwestii dotyczących użytkowania łańcuchów.

Łańcuchy zakładamy zawsze na koła napędowe. W zależności od modelu samochodu będą to koła przednie, tylne lub wszystkie jeśli auto ma stały napęd na 4 koła (w takim przypadku trzeba mieć 2 komplety łańcuchów).
W przypadku tradycyjnych łańcuchów bez samonapinania należy pamiętać o konieczności "dociągnięcia" łańcuchów po przejechaniu kilku/kilkunastu metrów.
Maksymalna prędkość z założonymi łańcuchami to 50 km/h lub mniej jeśli w instrukcji łańcuchów jest podana mniejsza prędkość.
Z założonymi łańcuchami nie należy poruszać się po twardych, niezaśnieżonych nawierzchniach. Łańcuchy bardzo szybko się wtedy niszczą, ponadto możemy spowodować uszkodzenia nawierzchni drogi.

W niektórych krajach w okresie zimowym oznaczone są drogi, na których niezbędne jest posiadanie łańcuchów (np. Austria, Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Włochy). Dodatkowo w Austrii wymaga się aby łańcuchy spełniały określone normy - ONorm V5117 dla samochodów osobowych lub ONorm V5119 dla samochodów o masie powyżej 3,5 T. Zgodność z daną normą z reguły podana jest na opakowaniu lub w instrukcji łańcuchów, jest także wybita na jednym z elementów łańcucha.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Państwu wybór odpowiednich łańcuchów i ich używanie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze można się z nami skonsultować, wspólnie napewno dobierzemy odpowiednie rozwiązanie do Państwa samochodu.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1560 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Produkt dostarczony szybko , wszystko zgodne z opisem jeszcze nie przetestowany
2024-07-15
Towar wart ceny. Dobrze spakowany, szybka dostawa.
pixel